Price of honey

Beekeeping & Apiculture Forum

Help Support Beekeeping & Apiculture Forum:

Erichalfbee 

Super Moderator
Staff member
Moderator
BeeKeeping Supporter
Joined
Jul 23, 2009
Messages
22,906
Reaction score
4,478
Location
Ceredigion
Hive Type
14x12
Number of Hives
13
It’s the pride we take or should do in making a quality product. Crystal clear, no bubbles or scum in the jar honey, properly presented smooth soft set, attractive label.
I’ve seen some awful stuff, some even in the pages of this forum unfortunately 🥲
 

jenkinsbrynmair 

International Beekeeper of Mystery
BeeKeeping Supporter
Joined
Mar 30, 2011
Messages
27,251
Reaction score
4,858
Location
Glanaman,Carmarthenshire,Wales
Hive Type
national
Number of Hives
Too many - but not nearly enough
I’ve seen some awful stuff, some even in the pages of this forum unfortunately 🥲
You should go to the National Honey show - last time I was there there were quite a few horrendous looking entries, some of the frames of honey were so bad I actually gagged! I did take photographs but unfortunately I lost them when I changed phones.
 

pargyle 

Super Moderator
Staff member
Moderator
BeeKeeping Supporter
Joined
Oct 16, 2012
Messages
13,156
Reaction score
3,224
Location
Fareham, Hampshire UK
Hive Type
14x12
Number of Hives
6
It’s the pride we take or should do in making a quality product. Crystal clear, no bubbles or scum in the jar honey, properly presented smooth soft set, attractive label.
I’ve seen some awful stuff, some even in the pages of this forum unfortunately 🥲
Yes ... it's vital ... even my one ounce sample jars have a label and the honey looks as good as my full size ones.
 

Attachments

Parsonage Bees 

House Bee
BeeKeeping Supporter
Joined
Jan 16, 2017
Messages
359
Reaction score
69
Location
Lincolnshire, UK
Hive Type
national
Number of Hives
6
Lincolnshire honey price. Some of them haven't got labels on . . . . yet. :rolleyes:
HoneyPrices.jpg
 

madasafish 

Queen Bee
Joined
Apr 10, 2010
Messages
9,970
Reaction score
1,258
Location
Stoke on Trent
Hive Type
langstroth
Number of Hives
6 to 8 Langstroth jumbos, a few Langstroth and National nucs.
We have established a good clientele selling honey locally. Newcomers to local honey tend to blink at the price (£6 per 1lb jar) first time. Then they tend to become enthusiastic converts. The flavour is so much better than supermarket stuff at £3/jar (and Manuka at £15) .

I no longer have to promote my honey : my customers do it on Facebook.

Pity yields are down this year due to Spring weather.

At around 250- 350lbs a year, it's a profitable hobby (I have to declare to HMRC)
 

Erichalfbee 

Super Moderator
Staff member
Moderator
BeeKeeping Supporter
Joined
Jul 23, 2009
Messages
22,906
Reaction score
4,478
Location
Ceredigion
Hive Type
14x12
Number of Hives
13
Sadly no
There is always another source in the wings
 

mbc 

Queen Bee
Beekeeping Sponsor
Joined
Feb 16, 2010
Messages
6,133
Reaction score
683
Location
bestest wales
Hive Type
national
Well lots of honey sellers around the country that buy honey in 30 pound buckets from their local bee farmers and then bottle it up seem to be okay with doing so.

Wholesale Honey | British & International | Local Honey Man

So long as you have PL insurance in place, and I'm sure you do what can possibly be the problem?
Provenance, if you don't know where the honey's from and how it was produced then a lot can go wrong, contaminants, fermentation, off flavours, elevated hmf and caramelisation( which can occur if honey's over heated, proper honey buffs sniff it from a dozen paces away!)
All of my big customers know me personally and we've built trust in each other over the years, they get quality honey of known provenance at a reasonable price and discretion, I get above market rate and stress free big volume sales.
 

sipa 

Field Bee
BeeKeeping Supporter
Joined
Jun 22, 2012
Messages
630
Reaction score
53
Location
Newbury
Hive Type
national
Number of Hives
Enough
£8.50 lb at the door...... mind you we are difficult to find out here !
 

REDWOOD 

Queen Bee
Joined
Oct 17, 2009
Messages
8,325
Reaction score
45
Location
swansea south wales
Hive Type
14x12
Number of Hives
10
so what price are you guys selling it for these days, everything in the super market has gone up 20% so the same should apply to us
 

drdrday 

House Bee
Joined
May 2, 2018
Messages
455
Reaction score
410
Location
Nr Maidstone, Kent, UK
Hive Type
national
Number of Hives
3
I sell mine from home, at £4 for 8oz and £5.50 for 12oz. Definitely going up next year because I've found the price of jars has gone up for me this year, but since I plan to go up to £4.50 and £6 to keep the maths simple that seemed like too much of an increase for this year.
Might need to offer 12oz jars next year too, as now that this is my second year selling I've got quite a few regular customers who'd probably choose to buy bigger jars.
 

enrico 

Queen Bee
Joined
Mar 4, 2011
Messages
9,621
Reaction score
671
Location
Somerset levels
Hive Type
national
Number of Hives
5
I still sell at £5 for 12oz. Could sell tons. Easily sell 5 jars a day on average but usually run out in a few weeks!
 

ericbeaumont 

Drone Bee
Joined
Sep 23, 2010
Messages
1,584
Reaction score
1,071
Location
North London, West Essex and Surrey
Hive Type
national
Number of Hives
70
I'm going to increase the price on 12oz jars this year, held off for over ten years
Same here: I've been at £9/340 for seven years.

If BKAs up and down the country persuaded members to drop the 454 and bottle in 340s the price would go up by 25% without any effort.

Beekeeping resists change resolutely with the result that hobby beekeepers drag down the value for all of us by selling at 1964 prices.

Do you increase prices and risk some stock not selling?
Better to sell slowly at a higher price over a longer period.

especially with the public happily paying bugger all
You will convert them quite easily with the real deal, and if you don't, they're not the customer you want.
 

StephenT 

House Bee
BeeKeeping Supporter
Joined
Aug 6, 2019
Messages
344
Reaction score
222
Location
West London
Hive Type
national
Number of Hives
4
£9 for 340g in the Queen of the Suburbs. Could probably get a bit more as there‘s a huge demand for local honey. We’re fortunate that most people who enquire can clearly differentiate between supermarket and local honey. Will increase it a bit next year assuming we get some.
 

Curly green finger's 

Apiculturist to the bones!
BeeKeeping Supporter
Joined
Jul 30, 2019
Messages
3,552
Reaction score
1,609
Location
Titterstone clee South Shropshire
Hive Type
national
Number of Hives
Over 50
I'm selling mine £6 - £7 (12oz)whole sale and trying to sell it slowly .
Im planing on getting some 8 oz jars and selling for £4 - £5which seems to be the going rate?.
Clients think they could double that price in the big smoke at there studios for there honey.
Im working on profit from the sales, so if the price they get is good its better for me.
I would like to send some of mine to the big smoker to :cool:.
What's Heather honey priced at wholesale?
 

ericbeaumont 

Drone Bee
Joined
Sep 23, 2010
Messages
1,584
Reaction score
1,071
Location
North London, West Essex and Surrey
Hive Type
national
Number of Hives
70
getting some 8 oz jars and selling for £4 - £5which seems to be the going rate?.
£7/340 = .0205/g, so 227 = £4.65.

Better to work out a target £/g that works pro rata than match the price charged by Mavis down the road.

For example, at .0209 you get £4.75/227 and £7.10/340, and at .0215 £4.88 for 227 and £7.31/340.
 

ericbeaumont 

Drone Bee
Joined
Sep 23, 2010
Messages
1,584
Reaction score
1,071
Location
North London, West Essex and Surrey
Hive Type
national
Number of Hives
70
I still sell at £5 for 12oz. Could sell tons. Easily sell 5 jars a day on average but usually run out in a few weeks!
Running out is the sin that loses repeat custom, especially to shops.

Met a chap who sold quickly all he could produce through a PYO farm. He was proud of this great achievement when in reality he was undercharging woefully: farm was pushing it out at £3.50/lb retail.

Unless a beekeeper's stock can be increased to extend supply, price must rise to bring the same result by slowing sales.

Bonus is that customers are reminded that local honey is a product of value.
 

Curly green finger's 

Apiculturist to the bones!
BeeKeeping Supporter
Joined
Jul 30, 2019
Messages
3,552
Reaction score
1,609
Location
Titterstone clee South Shropshire
Hive Type
national
Number of Hives
Over 50
£7/340 = .0205/g, so 227 = £4.65.

Better to work out a target £/g that works pro rata than match the price charged by Mavis down the road.

For example, at .0209 you get £4.75/227 and £7.10/340, and at .0215 £4.88 for 227 and £7.31/340.
Thanks Eric I didn't think of that to late in the eve to do sums like that:)
 

Latest posts

Top