[QUOTE="Into the lions den, post: 208902, member: 4812"]
The specialist bee fondants do vary slightly from the standard bakers fondant, being manufactured in such a way as to have a smaller crystal size. the theory is that this aids direct ingestion rather than reconstitue to liquid then ingest. The way in which we feed fondant in this country, and the climate, probably mean that the extra money is not worth paying. ( have used many tonnes over the years of standard bakers white fondant and special formula types............not a scrap of a difference )
Thanks for answering my origonal post.
Also alot of people automatically start talking about time whem making things, I know you have to consider your time but only within reason. I have made my own fondant because the suger only cost me 69p per kilo and I struggled to find some where to buy bakers fondant from as they were all sold out. It would of taken more time trying to find some where and also the cost of phone calls and fuel going to collect it or postage cost, or do people not take these thing into consideration.
Here is a good one for them to cost up, how much has 1lb of honey cost them to produce taking into account all the time and the cost of all there equipment they spend related to there hives, bees and honey.