Quantcast

whats cost per hive per yr

Beekeeping Forum

Help Support Beekeeping Forum:

wightbees 

Queen Bee
Joined
Feb 18, 2010
Messages
2,637
Reaction score
0
Location
Isle Of Wight
Hive Type
national
Number of Hives
How long is a piece of string
Although this could very abit due to bying in bulk. What is the running cost per a hive a yr.
By this i only want to include anti pest , sugar syrup, fondant self made,polen sub self made, any i have missed.
Please do not include frames, foundation, hives and parts, or bees.

regards
 

rae 

Field Bee
Joined
Aug 5, 2009
Messages
826
Reaction score
0
Location
Berkshire
Hive Type
14x12
Number of Hives
8 and 3 nucs...it's swarm time...
Once you have got all of the frames/hive etc, running costs are pretty low.

We spent £20 on apiguard, and have enough for 4 more hives next year.
We spent £12 on fondant, and 2 hives haven't finished it.
We spent about £20 on sugar, but this was when we got the nucs and were feeding pretty hard in the summer last year.
Something small on oxalic acid.

The main expenditure has been on kit - hives, frames, 14x12 broods, a second hand extractor, bee suits etc. Once you have all that, beekeeping is not that expensive (unless you get AFB and have to burn everything....)
 

VEG 

Queen Bee
Joined
Nov 10, 2008
Messages
6,830
Reaction score
0
Location
Maesteg South Wales
Hive Type
national
Number of Hives
15+-some
Lol just dont go looking into how much all the kit has cost:eek:
 

wightbees 

Queen Bee
Joined
Feb 18, 2010
Messages
2,637
Reaction score
0
Location
Isle Of Wight
Hive Type
national
Number of Hives
How long is a piece of string
already looked at that bit Veg, got no money left now to feed them ( only joking )
I am looing at cost so i have a idea at the amount over all it's going to cost me once
Hives are set up.
 

jezd 

Drone Bee
Joined
May 12, 2009
Messages
1,541
Reaction score
0
Location
UK
Hive Type
other
Number of Hives
299.1
Although this could very abit due to bying in bulk. What is the running cost per a hive a yr.
By this i only want to include anti pest , sugar syrup, fondant self made,polen sub self made, any i have missed.
Please do not include frames, foundation, hives and parts, or bees.

regards
curious why you are asking at the stage?

a) you dont know the weather conditions for the year so its variable
b) you dont know the health issues the bees will face so its variable
c) you dont know how much flow you will get locally so its variable

I would assume the worst and buy with a view to re-using the following year if you have left over 'stuff'.

Fondant will keep, Apigaurd will keep, OA will keep, thymol will keep, sugar will keep, etc etc

JD
 
Last edited:

admin 

Administrator
Staff member
Joined
Jul 28, 2008
Messages
6,393
Reaction score
1
Location
Hampshire uk
Hive Type
national
Number of Hives
6
It used to be 2 years per hive to pay everything back if 2 average honey crop years,not sure now with the price of Hives foundation frames etc.
 

jezd 

Drone Bee
Joined
May 12, 2009
Messages
1,541
Reaction score
0
Location
UK
Hive Type
other
Number of Hives
299.1
It used to be 2 years per hive to pay everything back if 2 average honey crop years,not sure now with the price of Hives foundation frames etc.
assuming 50lb per hive as an average (hmmm), then assume £2.50 profit per lb and that you sell it all off, thats £125 per yer (ignoring time and effort costs).

setup costs including bees about £375, this is assuming you are buying new items and get the cheapest around.

I would suggest £40 per hive running costs per year, so you are looking at 4 years before you get you money back.

Dont take up beekeeping if its for a quick return bee-smillie
 

Chris B 

Queen Bee
Joined
Dec 9, 2008
Messages
2,205
Reaction score
0
Location
Bromsgrove, Worcestershire
Hive Type
langstroth
Number of Hives
300
I wouldn't disagree with any of the responses, but the economics of beekeeping are a bit fragile due to some of the variable as mentioned by Jez. What compounds things is that there is a threshold number of hives, above which 3 major additional expenses start to kick in:

Transport cost: once out-apiaries become necessary
Time cost: We all have a limited quantity of leisure time so you eventually start eating into "work time".
Premises cost: your other half will only tolerate the kitchen used for extracting in small quantities, and you need plenty of workshop and storage space.

I can think of 1 economy of scale - as it usually takes me half an hour to light the smoker I'm very thankful it usually stays alight all day thus serving up to 60 inspections.
 

Latest posts

Top